Home

Administration

Board of Education

Teachers

Lunch Menu

School Calendar

Sports

Parent Portal

Extracurricular Activities

Counselor News

Announcements

School Resources

Staff Email

Handbooks

Career Opportunities

SIS

CTA

Non-Certified Staff

Events Calendar



SISFin Portal
FTJ ConnectTyler Pulse

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Elementary Faculty & Staff
Office  573-276-5794 opt.2

Administration/Staff
Carie Fowler
 - Principal
Misty Thomas - Assistant Principal
Betty Caldwell - Secretary
Lara Bader- Secretary
Rebecca Vipperman - Counselor/ 504 Coordinator
Marla Swindell - Academic Coordinator

Crystal Slaughter- Instructional Technology Coordinator

Kindergarten
Hope Pickard
Rheana Lancaster
Cheryl Vent

Kasey Sparks



1st Grade
Sarah Samons
Rushaye Halford
Sarah Tilley
Carol Smith

2nd Grade
Emily Cook
Merideth Davis
Amy Kerperien

Sadie Ruff
 

3rd Grade

Amanda Sage
Whitney Darter

Kriston Reeder

Misty Hayes


4th Grade

Brittney Kirk
Britney Blake

Lacey Smothers
Lauren Colwell

 

5th Grade

Emily Herring
Meggon Pierce
Diana Wilkerson

Jennie Jackson


6th Grade
Stephanie Pattillo
Heather Hann
Candi Simpson

Librarian

Amy Duckworth


Physical Education
Brooke Madison

Art & Music 
Susan Walker- Music
Whitney Smith
 - Art
Matt Filer - Band

STEM Education

Stephanie Bristow

Special Services

Stephanie Perkins- EMH
Shiela Bixler - LD
Paige Baker - LDD
Jennifer Sokolova
 - LD
Mary Jo Cook
 - Speech/Language

Tisha Earnheart- Speech Pathologist

 

Parents As Teachers (PAT)

Patti Phelps
Gwen Holloway
Traci Wilson

Vivian Stone
Teresa Brown-Secretary

 

Title I Reading 
Sara Smith
Vivian Stone
Vicki Hammack
 

JH / HS Faculty & Staff
Office  573-276-5794 opt.1

Administration/Staff
Joshua Blaylock - Principal
Robert Ison - Assistant Principal
Rewa Harris - Secretary
Carrie Caruso- Secretary
Elana Ison - High School Counselor
Sgt. James Phelps - School Resource Officer

English Department
Heather Berger
Nikki Johnson
Alex Beaird
Angela French

Fine Arts
Selene Jones - Spanish
Matt Filer- Band
Amanda Layne -Choir
Yevgeny Sokolov - Art

Health/PE Department
J
osh Herring
Brittany Crane
Tim Harmon
Cole McBroom


History Department
Kevin Collier
Justin Peden
Mark Pickard

Josh Herring

Math Department
E
d Strauser
Mike Vipperman
M
onica Collier
Christa Bixler



Practical Arts
Kelsey Snider
Chastity Beaird


Science Department
Gina Burris
Lyman Huckeby
Brian Vent
D
ylan Earnheart
Michelle Smart
Christa Bixler

Special Services
Teresa Hicks -BD
 Cameron Shipman-EMH
Robert Miller - LD
Diann Williams - EMH

Agriculture Sciences
Jeff King

 

Library/Yearbook
Driah Rhodes

 

Malden In-School Suspension
Jan Blume

Malden Alternative School
Jon Smith

Linda Hartle

Early Childhood Faculty & Staff
ECSE/COOP Office  573-276-5794 opt.3

Administration/Staff
Jackie Cohen - Director, Special Services
Heather Bedwell - Counselor
Jodie Noe - SDAC Coordinator/Secretary


Early Childhood Special Education
Traci Wilson

Preschool
Laura Belcher
Jayme Harris

Anna Stout

 

ECSE Speech Implementer

Tisha Earnheart

 

ECSE Teacher

Tabitha Cohen

Traci Wilson